CHP’li Adıgüzel: Maden, içme suyunu zehirliyor

chpli-adiguzel-maden-icme-suyunu-zehirliyor-SYtCm6Nz.jpg
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BELEDİYE SULARI KESMEK ZORUNDA KALIYOR

Çevre sakinleriyle birlikte Melet Nehri’ne giderek inceleme yapan Adıgüzel, “Melet, Karadeniz havzasına hayat veren nehir. Bu nehirden akan su hem canlıları hayatta tutuyor hem de insanların içme suyu oluyor. Kabadüz ilçe sınırları içerisindeki Akgüney Mahallesi’nde bir maden ocağı var.

Yıllardır bu maden ocağında bakır, çinko ve kurşun üretimi yapılıyor. Bu üretimi yaparken kullandığı kimyasalları orada havuzda arıtıp nehre vermesi lazım. Ancak bunu usulüne uygun yapmıyor. Üstüne bir de yağmur yağınca Melet Nehri, kimyasallarla zehirleniyor. Musluklarda kullandığımız sularımız zehirle doluyor. Belediye bazı zamanlarda su kesintisi yapıyor. Bunun sebebi, bu kimyasalların suya karışmasıdır” dedi.

“YAVAŞ YAVAŞ ÖLECEĞİZ”

Milletvekili Adıgüzel, suda bulunan kimyasalların oranlarının çok fazla olduğunu kaydederek, “Bakır, çinko ve kurşunun elde edilmesi için bazı kimyasallar kullanılarak köpükleştirilip suyun üzerine çıkarılıyor. Kullanılan kimyasallar da siyanürden bile daha tehlikeli. Ordu Çevre Derneği’nin başvurusu üzerine bu maden ocağının çevreye etki ettiği mahkemece tespit edildi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Media Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!