Çıldır Gölü kenarındaki kamışlardan saman üretiyorlar

featured

Son yılların en kurak yaz mevsimini yaşayan Kars’ta üreticiler, saman problemini, Çıldır Gölü kıyısındaki kamışları samana dönüştürmekle çözdü.
Arpaçay ilçesi Taşbaşı köyünde yaşayanlar, kış aylarında hayvanlarının yem ihtiyacını gidermek için Çıldır Gölü kıyısındaki 3-4 metre boyundaki kamışları traktörlere bağladıkları biçerle kesti. Römorkla taşınan kamışlar patozda öğütülerek samana dönüştürülüp depolara konuldu.
Kuraklık sebebiyle tarlalardan istedikleri verimi alamadıklarını, sürekli artan kaba yem fiyatı sebebiyle kamışı samana dönüştürdüklerini ve Kars’ta ilk kez bu üretimi yaptıklarını belirten besici Dural Taşdemir, “Biz buradaki kamışı nasıl değerlendirebiliriz diye düşündük. Traktörle biçilir mi biçilmez mi diye düşündük, sonra baktık biçiliyor. Çıldır Gölü’nün hemen kenarındaki kamışları değerlendirmek istedik” dedi.

HAYVANLARA YEM OLACAK

Önceden sulak arazide bu sene de kuraklık olması sebebiyle traktörlerin batmadığını ve onlarla samanları biçtiğini söyleyen Taşdemir, ”Güneydoğu’dan gelen kilogram fiyatı 1 TL  olan samandan çok daha kaliteli bir saman. Bunları bu şekilde değerlendiriyoruz. Patosda saman haline getirip, hayvanlarımıza yedirmek için bu şekilde bir değerlendirme yaptık ve oldu” diye konuştu.

”HAVALAR SOĞUYANA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Bu üretimi ilk kez denediklerini ve daha önce böyle bir şeyi görmediklerini anlatan Taşdemir, 2021 yazındaki kuraklıkla suların çekilmesiyle traktörlerin batmadığını ve kaliteli saman üretildiğini belirtti.

Yaklaşık 200 dönümlük arazinin yüzde sekseninin ot, yeşillik ve yapraktan meydana geldiğini söyleyen Taşdemir, hayvanların buradan elde edilen samanları severek yediğini aktardı.

Tüm ekipmanları çalıştıramayan yöre halkı, tüm araziyi biçtiğinde 500 ton saman çıkacağını belirtti. Havalar soğuyana kadar çalışmaları sürdüreceklerini söyleyen Taşdemir, kamışların hem maddi ham manevi olarak faydasının çok fazla olduğunu ekledi.

Çıldır Gölü kenarındaki kamışlardan saman üretiyorlar

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Media Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!