Diyarbakır’da tarihi yapı: Su kuyusu ve künkler bulundu

featured

Diyarbakır‘ın Sur ilçesinde, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından Şehzadeler Konağı‘nda başlatılan restorasyon çalışmalarında su kuyusu ve künkler ortaya çıktı.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığınca hazırlanan projeyle restore edilerek yakın zamanda vefat eden Diyarbakırlı ünlü şair Sezai Karakoç’un adının verileceği Şehzadeler Konağı’nda çalışmalar devam ediyor.

Tarihi Sur ilçesindeki konakta müze denetiminde ve arkeolog gözetiminde yürütülen çevre düzenleme çalışmalarında su künkleri ve 3 ayrı noktada su kuyusuyla yapıya ait olduğu düşünülen duvar izleri ortaya çıkarıldı.

Konağa ait ıslak mekanların izleri ve banyo için su ısıtma ocakları rastlanılan kazıda, özgün halini koruyan tuvalet ve ocak yapısında bulgular da ortaya çıktı.

Şube müdürü Mimar Sermed Azizoğlu, yapının 1500’lü yıların sonunda yapıldığının tahmin edildiğini ve Osmanlı dönemine denk gelen bir eser olduğunu söyledi.

“GELENEKSEL MİMARİDEN FARKLI”

Şeyhoğulları’nın yapıyı aldıktan sonra isminin Şehzadeler Konağı kaldığını söyleyen Azizoğlu, “Yaklaşık bir aydır çalışıyoruz. Restorasyon, kazı ve temizlik çalışmaları devam ediyor. Yapının mimari özellikleri Diyarbakır geleneksel sivil mimarisinden farklı. Peyzaj için ıslak hacimlere ait olduğunu düşündüğümüz izlere rastladık. Künkler, tuvalet ve banyoya ait izler bulduk. Suların kazanlarının ocaklarına ve iç kısımda tezgah olduğunu düşündüğümüz izlere de rastladık” dedi.

Çalışmaların yaklaşık 300 gün süreceğini söyleyen Azizoğlu, “Yaz ayının sonlarında yapının restorasyonu tamamlanıp hizmete açılacak. Şu an ön tarafta yaptığımız kazılarda özgün yapının dış duvar izlerine rastladık. Onları da açığa çıkaracağız. Süreç içerisinde nasıl müdahale edeceğimize ilişkin kararlar verdikten sonra çalışmalar kapsamında onarımı yapılacak” şeklinde konuştu.

16’ncı yüzyıla ait olduğu değerlendirilen kalıntıların gerekli çalışmalar sonrasında sergileneceği kaydedildi.

Diyarbakır’da tarihi yapı: Su kuyusu ve künkler bulundu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Media Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!