Edirne’de zift dolu havuzun patladığı şantiyenin faaliyetleri durduruldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’nin Hasanağa köyü yakınlarındaki asfalt şantiyesinin 5 bin tonluk fuel oil havuzunun duvarında 6 Nisan günü çökme oldu.

Havuzdan sızan ‘bitüm’ adı verilen bin 500 ton zift, çevreye yayıldı. Yaklaşık 2 kilometre dere yatağından ilerleyen zift, ekili arazilerde zarara yol açtı.

İş makineleri ile yapılan çalışmayla sızıntı durduruldu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün yürüttüğü soruşturma kapsamında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun olmadığı tespit edilen tesisin faaliyetleri durduruldu.

Tarlalarda yürütülen temizlik çalışmalarında ise sona gelindi.

“TEMİZLEME ÇALIŞMALARINA ARA VEİRLDİ”

Edirne Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Engin Öztürk, hava şartlarından dolayı toprak yumuşadığı için makinelerle temizlik çalışmasına ara verdiklerini söyledi.

Öztürk, “Toprağın şu an sertleşmesini bekliyoruz. Çalışmalar 5 gündür devam ediyor. Araçla çalışma yapılan kısma biraz ara verildi ama işçi arkadaşlarımız manuel olarak temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Toprağın, zeminin durumuna göre araçlar girip temizlemeyi bitirecek” dedi. 

“ANALİZ İÇİN TÜBİTAK’A GÖNDERİLDİ”

Bölgeden alınan numunelerin TÜBİTAK’a analiz için gönderildiğini kaydeden Öztürk, “Analiz sonucu henüz gelmedi, sonuç geldikten sonra yayılan maddenin tehlikeli mi tehlikesiz mi olduğu ortaya çıkacak. Büyük ihtimal tehlikesiz olduğu düşünülüyor” diye konuştu.

“İDARİ YAPTIRIMLAR BAŞLADI”

Tesisin faaliyetinin de durdurulduğunu belirten Öztürk, “Şirketin faaliyeti durduruldu, idari yaptırımlar başladı. Malzeme çok dar bir alanda yayılım gösterdi. 2- 3 tarlaya nüksettiği görüldü. Yaklaşık 10 dönümlük alan olduğu belirlendi. Buralarda da ekili alan 5 dönümlük yer” sözlerini kullandı.

Edirne’de zift dolu havuzun patladığı şantiyenin faaliyetleri durduruldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Media Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin