Güvercinada Kalesi turistlerin ilgi odağı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuşadası’nın Güvercinada Kalesi, sahip olduğu tarihi ve doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oluyor. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan kaleyi üç ayda 100 bin kişi ziyaret etti.

Kuşadası’nın simgesi Güvercinada Kalesi, kente tatil yapmak veya günübirlik ziyaret için giden yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Geçmişi 13’üncü yüzyıla kadar uzanan tarihi kale, özellikle hafta sonları ziyaretçi akınına uğruyor.

Evliya Çelebi’nin “Kuşların uğramadan geçmediği tılsımlı bir ada” diye tanımladığı Küçükada’nın üzerinde yükselen Güvercianda Kalesi’ni gezenler, bol bol hatıra fotoğrafı çektiriyor.

2020 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne giren Güvercinada Kalesi’ni, son üç ayda ise 100 bin kişi ziyaret etti.

Tarihi kale, Kuşadası’nda yetişen 10 endemik bitki türünden biri olan ‘tülüşah’ı koruma parsellerini de bünyesinde barındırıyor.

Ayrıca Güvercinada Kalesi’nin burç bölümünde 14,5 metre uzunluğundaki Fin (İskece) balinası iskeleti ile ticaret gemilerinin maketleri sergileniyor.

Güvercinada Kalesi, Kuşadası Belediyesi ve Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV) işbirliğinde düzenlenen Maffy Kuşadası Caz Günleri ile Güvercinada Dinletileri’ne de ev sahipliği yapıyor.

Tarihi kalenin eşşiz manzarasında gerçekleşen ücretsiz konser ve dinletiler sanatseverlerden büyük ilgi görüyor.

Tarihi kalede haftada iki gün de ücretsiz spor aktiviteleri düzenleniyor.

Kanada’dan tatil için Kuşadası’na giden Marie Lozo, “Güvercinada Kalesi’ni ilk defa ziyaret ettim. Güzel bir atmosferi var. Farklı bitki türlerini de bir arada görmek mümkün. Kuşadası’nı çok sevdik” dedi.

Lise öğrencisi Ceylin Karahasanoğlu ise “Güvercianada Kalesi’nin içini ilk defa bugün gezdim ve çok etkilendim. Manzarası ve tarihi dokusuyla muhteşem bir yer” diye konuştu. (İHA)

Güvercinada Kalesi turistlerin ilgi odağı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Media Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!