Hamid Karzai: Taliban üyelerini kardeşlerim olarak görüyorum

featured

Afganistan’ın eski cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Taliban’ı “kardeşleri” olarak nitelendirerek, ülkenin yeni yöneticileriyle verimli toplantılar yaptığını ve ülkenin karşı karşıya olduğu sorunları tartıştığını söyledi.

BBC’den Yalda Hakim’e özel bir röportaj veren Karzai, “Taliban’ı ve diğer tüm Afganları kardeş olarak görüyorum” dedi.

GÖREV SÜRELERİ BOYUNCA “KARDEŞİM” DİYE HİTAP EDECEĞİM

Bununla birlikte Karzai, görev süresi boyunca Taliban’a üyelerine “ kardeşim” diye hitap edeceğini açıkladı.

AFGANİSTAN’I TERK EDENLERE ÇAĞRI

“Burası bizim ülkemiz,  biz bu  toprağın oğullarıyız, ayrılmayalım. Burada kalmalı ve daha iyi hale getirmeliyiz. Ve ülkeyi terk eden tüm Afganlardan geri gelip onu inşa etmelerini istiyorum” diyen Karzai, savaşın parçaladığı ülkede, tüm Afganlar için kabul edilebilir olması gereken kapsayıcı bir hükümet kurmak için siyasi sürece ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Karzai, sözlerine “Burası bizim ülkemiz. Hadi birlikte inşa edelim; birlikte çalışalım… Taliban ile görüşmelerim oldu, birçok konuda çok iyi fikir alışverişi gerçekleştirdik” şeklinde devam etti. 

Diğer taraftan, BBC muhabiri Hakim, Karzai’ye kız çocukları ve kadınların ne zaman eğitime ve işe dönebilecekleri hakkında sorular sordu. 

“EN KISA SÜREDE İŞ VE EĞİTİM HAYATINA GERİ DÖNECEKLER”

63 yaşındaki siyasetçi, Taliban ile bu konuda da görüştüğünü belirtti. Kız çocuklarının ve kadınlarının iş ve okul hayatlarına en kısa sürede geri dönmeleri konusunda Taliban ile anlaştıklarını bildirdi. 

Karzai, evde mahsur kalan, okula ve işe gidemeyen kadınlara yönelik mesajında  “Dışarı çıkın; çalışın ve cesur olun. Okumanızı ve çalışmanızı sağlayacağız. Bu gerçekleşecek” dedi.

“ABD AFGANİSTAN’A YARDIM ETMELİ”

Öte yandan, Karzai uluslararası toplumu Taliban’a destek olmaya çağırdı. Özellikle ABD’nin savaşın parçaladığı ülkeyi yeniden inşa etmeye yardım etmesi gerektiğini altını çizen Karzai, “ABD, Taliban ile birlikte çalışmalı, bugün hükümet onlar Afganistan, Taliban’la savaşmak adına yıllarca  bombalandı. Köylerimiz yıkıldı, aileler parçalandı ve çocuklar öldürüldü” dedi.  

TALİBAN SÖZCÜSÜ: ASKERLERİMİZ KADINLARLA NASIL KONUŞULACAĞINI BİLMİYOR

Taliban sözcüsü  Zabihullah Mücahit, ağustos ayında yaptığı açıklamada “Güvenlik güçlerimiz kadınlara nasıl davranılacağı ve  kadınlarla nasıl konuşulacağı konusunda eğitimli değil. Tam güvenlik sağlanana kadar kadınlardan evde kalmalarını istiyoruz. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için” demişti. 

Mücahit, geçici bir süreliğine evde tutulacak kadınların işlerinden çıkarılmayacağını ve maaşlarında kesinti yapılmayacağını da sözlerine eklemişti.

TALİBAN’IN AFGANİSTAN’DA YÖNETİMİ ELE GEÇİRME SÜRECİ

Hamid Karzai: Taliban üyelerini kardeşlerim olarak görüyorum

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Media Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!