İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji’nin mucitleri TEKNOFEST’te

featured

Engelli dostu “Engellı̇ Araçları ı̇çı̇n Güneş Enerjili Kablosuz Şarj İstasyonları” projesi ile İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Antalya Bilim Kampüsü öğrencisi Utku Berkay Tan, 21 Eylül-26 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşen TEKNOFEST 2021’de jüri üyelerinden tam not alarak 1. oldu.

BİRİNCİLİK ÖDÜLÜ BAKAN SOYLU VE BAKAN VARANK’TAN

TEKNOFEST 2021’in ödül törenine birçok protokol üyesinin yanında İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank da katıldı.

İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması’nın “Engelli Dostu” kategorisinin ilkokul-ortaokul kademesi 1.si İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Antalya Bilim Kampüsü Öğrencisi Utku Berkay Tan’a ödülünü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank verdi.

Her yıl yüzlerce binlerce proje üreterek ulusal ve uluslararası yarışmalara katılan tüm İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji öğrencilerini tebrik eden İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Kurucu Temsilcisi Serhat Özeren ise, Utku Berkay Tan’ı tebrik ederek, “Gururluyuz ve geleceğin bilim insanları yetiştirmeye devam edeceğiz” dedi.

ENGELLİ DOSTU PROJE

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji Antalya Bilim Kampüsü öğrencisi Utku Berkay Tan, Danışman Öğretmeni Gizem Yıldırım mentörlüğünde teknolojik tasarım alanında geliştirdiği engelli dostu “Engellı̇ Araçları ı̇çı̇n Güneş Enerjili Kablosuz Şarj İstasyonları” projesi ile TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması’nın 1.si olmaktan gururlu ve mutlu olduğunu dile getirerek tüm öğretmenlerine ve kendisine destek olan herkese teşekkür etti.

Tan, “Proje, başta şarjlı tekerlekli sandalyeler olmak üzere bireysel taşıma araçlarının halka açık yerlere kurulan güneş enerjili kablosuz şarj istasyonları üzerinden akülerinin şarj edilebilmesini sağlamayı amaçlıyor” dedi.

Mevcut tekerlekli şarj istasyonlarının şu an kablolu olduğunun altını çizen Tan, “Bu yüzden engelli vatandaşlarımız zorluk çekiyor. Benim sistemim ise kablosuz. Güneş enerjisinden elde ettiğimiz enerjiyi depolama birimine aktarıyoruz. Bu enerjiyi de zeminde bulunan vericiye aktarıyoruz. Tekerlekli sandalyenin altındaki alıcı ile verici aynı alana geldiğinde şarj işlemi gerçekleşiyor” diye konuştu.

İTÜ ETA Vakfı Doğa Koleji’nin mucitleri TEKNOFEST’te

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Media Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!