NASA duyurdu: Neptün’ün bir gizemi daha çözüldü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nden (NASA) araştırmacılar, neredeyse 20 yıl boyunca birden fazla gözlemevinden Neptün’ün termal kızılötesi görüntülerini analiz ettiler.

Çalışma,  Neptün’ün stratosferindeki ortalama sıcaklıkların 2003 ve 2018 arasında beklenmedik bir şekilde yaklaşık 8 derece düştüğünü ortaya koydu.

TAM TERSİ BİR DURUM GÖZLENDİ

Leicester Üniversitesi’nden çalışmanın baş yazarı Dr Michael Roman, “Bu değişiklik beklenmedikti. Neptün’ü güney yazının başlarında gözlemlediğimiz için, sıcaklıkların daha soğuk değil, yavaş yavaş ısınmasını beklerdik” açıklamasını yaptı.

Bilim insanları, yapılan çalışma kapsamında Avrupa Güney Gözlemevi’nin Gemini Güney teleskopu, Subaru Teleskobu, Keck Teleskobu ve Gemini Kuzey teleskopu da dahil olmak üzere birçok gözlemevinden gelen termal kızılötesi görüntüleri incelediler. 

NEPTÜN’DE BİR MEVSİM 40 DÜNYA YILINDAN DAHA UZUN SÜRÜYOR

Görüntüler, 2003 ve 2018 yılları arasında Neptün’ün stratosferindeki sıcaklıkların 8°C düştüğünü ortaya koydu. 

Bununla birlikte, Dünya gibi, Neptün üzerinde de mevsimler yaşanıyor. Ancak, Dünya’nın Güneş etrafındaki bir yörüngeyi tamamlaması 365 gün sürerken, Neptün’de 165 yıldan fazla bir süreyi alıyor. Budurum  buz devi üzerindeki mevsimlerin çok daha yavaş değiştiği ve her birinin 40 Dünya yılından fazla sürdüğü anlamına geliyor.

NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda Kıdemli Araştırma Bilimcisi ve çalışmanın ortak yazarı Dr. Glenn Orton,”Verilerimiz bir Neptün mevsiminin yarısından daha azını kapsıyor, dolayısıyla kimse büyük ve hızlı değişiklikler görmeyi beklemiyordu” dedi.

Diğer taraftan, termal veriler, stratosferdeki sıcaklıkların 2003’ten 2018’e düştüğünü ortaya çıkarırken, şaşırtıcı bir şekilde, 2018’den 2020’ye kadar Neptün’ün güney kutbu için bunun tersi geçerliydi. Orada, stratosfer yaklaşık 11 derece  kadar ısındı.

Araştırmacılar şu anda bu sıcaklık değişikliklerine neyin neden olduğundan emin değiller.
Dr. Roman, “Sıcaklık değişimleri, Neptün’ün atmosfer kimyasındaki mevsimsel değişikliklerle ilişkili olabilir ve bu da atmosferin ne kadar etkili bir şekilde soğuduğunu değiştirebilir. Ancak hava düzenlerindeki rastgele değişkenlik veya hatta 11 yıllık Güneş aktivitesi döngüsüne verilen bir yanıtın da etkisi olabilir” diye konuştu.

Öte yandan, önceki araştırmalar, Neptün’ün görünür parlaklığının bu döngüye bağlı olarak dalgalandığını öne sürmüştü ve yeni çalışma, gezegenin sıcaklıklarıyla da olası bir bağlantıyı ortaya koydu. Ekip şimdi Neptün’deki sıcaklık ve bulut modellerini daha fazla gözlemlemek için James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanmayı umuyor.

NASA duyurdu: Neptün’ün bir gizemi daha çözüldü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Media Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin