Taliban’ın kurucusundan ceza açıklaması: İnfazlar ve el kesme gerçekleştirilecek

featured

15 Ağustos’ta ABD’nin 20 yılın ardından çekilmesiyle Afganistan’da yönetimi eline alan Taliban’ın 1990’ların sonunda ülkede uyguladığı sert kuralların yeniden olup olmayacağını görmek için Afganlar ve özellikle dünya, ülkeyi yakından takip ediyor.

Konuyla ilgili Associated Press’e konuşan Taliban’ın kurucularından Molla Nooruddin Turabi, Afganistan’ı en son yönettiklerinde İslam hukukun sert yorumlanması konusu üzerine Taliban’ın ceza olarak bir kez daha halka açık olmasa da infaz ve el kesme gerçekleştireceğini söyledi.

Molla Turabi, geçmişte Taliban’ın bazen bir stadyumda kalabalıkların önünde gerçekleşen infazlarına yönelik öfkeyi reddederken dünyayı Afganistan’ın yeni yöneticilerine müdahale etmelerine karşı uyardı.

ÖNCEKİ YÖNETİMDE BAKANLIK YAPMIŞTI

Kabil’deki röportajda Turabi, “Stadyumdaki cezalar için herkes bizi eleştirdi ama biz onların kanunları ve cezaları hakkında hiçbir şey söylemedik” derken, “Kimse bize yasalarımızın ne olması gerektiğini söylemeyecek. İslam’a uyacağız ve kanunlarımızı Kuran’a göre yapacağız” diye konuştu.

Halihazırda 60’lı yaşlarının başında olan Turabi, Taliban’ın önceki yönetimi sırasında adalet bakanı ve Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı’nın (fiilen, din polisi) başkanlığını yapmıştı.

DAVALARA YARGIÇLAR KARAR VERECEK

Turabi, bu kez kadınlar da dahil olmak üzere yargıçların davaları karara bağlayacağını ancak Afganistan yasalarının temelinin Kuran olacağının altını çizip aynı cezaların tekrar uygulanacağını vurguladı.

Röportajda son olarak, ceza olarak el kesmenin güvenlik için çok gerekli ve caydırıcı etkisi olduğunu bildiren Molla Turabi, Bakanlar Kurulu’nun cezaların halka açık bir yerde yapılıp yapılmayacağını araştırdığını ve “bir politika geliştireceğini” sözlerine ekledi.

Taliban’ın kurucusundan ceza açıklaması: İnfazlar ve el kesme gerçekleştirilecek

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Media Haber ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!